KategorieVideo

Rekolekcyjny głos on-line z Nowej Huty

W dobie pandemii koronawirusa potrzeba specjalnych środków do ewangelizacji. Doskonale rozumieją to kapłani z kościołów Nowej Huty, którzy organizują internetowe rekolekcje wielkopostne.

– Te rozwiązania są konieczne, by nie stracić łączności z Panem Bogiem i dobrze wykorzystać Wielki Post, ale także by nie narażać siebie i innych. Reakcja na pomysł mojego przełożonego, ks. Zenona Hanasa SAC, była bardzo szybka – kaznodziei udało się zebrać w niespełna pół godziny – opisuje ks. Łukasz Gołaś SAC z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

Jak dodaje, głównym zamysłem codziennych spotkań o godz. 12:00 w dniach 16-21 marca jest głoszenie „na żywo”. – Nie możemy być realnie ze sobą, ale areopag internetowy daje taka namiastkę rzeczywistego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Ewangelia jest żywa i nie możemy o tym zapomnieć, będąc pozamykani w domach – podkreśla.

Rekolekcji będzie można posłuchać na stronie Pallotyńskiego Radia Ewangelizacyjnego Pallotti.FM (www.pallotti.fm) oraz obejrzeć on-line w Pallotti.TV. Jednym z tematów poruszonych przez rekolekcjonistów będzie przebaczenie.

– Co to jest prawdziwe przebaczenie i na czym ono polega? Co to znaczy przebaczyć? Skąd wziąć siłę na to, aby przebaczyć? Dlaczego mamy przebaczać? Tym właśnie się zajmiemy – zapowiada o. Maciej Majdak OCist z parafii św. Bartłomieja w Mogile.

Jak przyznaje cysters, taka forma głoszenia to dla niego nowość. – Do tej pory nawiązywałem relację ze słuchaczami, jak i mogłem liczyć na ich pytania czy odpowiedzi. Tym razem nie będę ich widział. Będzie to – nie chcę użyć słowa „trudne” – ale na pewno niecodzienne doświadczenie. Mam nadzieję, że słowa, które padną podczas konferencji będą prowokowały do działania, do zmiany, do poprawy życia. I tak samo, jak podczas każdych innych rekolekcji, tak i tutaj, dopiero po ich zakończeniu będzie można zebrać duchowe owoce – mówi.

Oprócz ks. Gołasia i o. Majdaka w ciągu najbliższych dni podczas rekolekcji z krakowskiej Nowej Huty usłyszymy także: ks. Bartosza Zaborowskiego z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. Artura Czepiela z parafii św. Judy Tadeusza, ks. Sebastiana Kołodziejskiego SAC z parafii Matki Bożej Pocieszenia i ks. Jana Raczaka.