KategorieVideo

Przechodząc przez Dolinę Płaczu

Transmisja niezwykłego misterium w Dolinie Miłosierdzia. START: 10 kwietnia o godz. 19.00. w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Zobacz co się wydarzyło i co się może wydarzyć w tobie.

Kilka metrów kwadratowych Doliny Miłosierdzia. Gdzieś na uboczu głównych wydarzeń. Mały pokoik z krzesłem, lampką, regałem z książkami i z kubkiem herbaty. Na ścianie przywieziony z Wilna obraz po babci. Misterium codzienności za firanką, przez którą prześwituje latarniany chłód. Zaczyna się modlitwa serca. Mieszkaniec pokoiku to ktoś poza orbitą zainteresowania, ktoś o kim prawie nikt nic nie wie. Pan Nikt, pani Nikt. Nikt go nie rozumie, nikt nie słyszy jego serca. To ten ktoś staje przed obrazem i zaczyna wyznanie dotykające bolesnych ran, które odnajdują swoje odbicie we fragmentach obrazu – czułe oczy, pocięte dłonie, ciemność, okaleczone nogi, złamane serce. „Przechodząc przez Dolinę Płaczu” to misterium modlitwy ludzi zagubionych, zranionych, których adresem do korespondencji jest dno rozpaczy. Muzyka tego misterium nie jest słodka i patetyczna. Jest doświadczeniem dialogu z cierpieniem, które przychodzi z zewnątrz i z wewnątrz – jest jakby tłem wewnętrznych myśli.

Pretekstem do stworzenia tego misterium była 90 rocznica objawienia się Jezusa s. Faustynie a dokładniej – rocznica Jego prośby, by namalować Jego obraz. Ostatecznie powstał on w Wilnie, w małej pracowni malarskiej na plebanii bł. ks. Michała Sopoćko. Dziś w tym miejscu działa jedyne na Litwie hospicjum dla dzieci i dorosłych. To miejsce nazywa się też Mostem do Nieba i Wzgórzem Nadziei. Do dla niego dzisiaj gramy, by mogło działać dalej.

Misterium „Przechodząc przez Dolinę Płaczu” – tak ufamy – pomoże wypłakać przed Bogiem nasze strachy, nadzieje i pytania „co dalej”. Mamy nadzieję, że pomoże tym, którzy boją się modlić szczerze lub w ogóle nie zasmakowali szczerej relacji z Chrystusem, albo po prostu – dźwigają tak wielki wór cierpień, że ich modlitwą jest tylko jęk. Tak, dla nich ten wieczór JEST NAJBARDZIEJ.

W trakcie tego wieczoru usłyszymy autentyczne świadectwa, napisane specjalnie na ten wieczór przez pięć cierpiących osób. Świadectwa są przeszyte bólem, ale i nadzieją. Odpowiedzą na nie piosenki, które również powstały w epicentrum cierpienia. Nie będzie do tego ani komentarza, ani wyjaśnień drobnym druczkiem. Ból i cierpienie nie jest w nich przenośnią, lecz zapisem wstrząsów, sejsmografem realnych doświadczeń. To wszystko jest tak bardzo osobiste, że nie mamy odwagi wyjaśniać co autor miał na myśli, bo zarówno świadectwa jak i piosenki poruszą struny serca każdego, kto zderzył się z murem bezsilności. Po prostu.

Przejdźmy razem przez Dolinę Łez, którą Bóg obiecał zamienić w źródło życia. Tak, mowa o tym cierpieniu, które dziś nazywasz całkowitą pomyłką. Tak, mowa o tobie, który myślisz, że twoje życie jest już stracone. Wejdź z wiarą jaką masz w Dolinę Łez, bo to właśnie z niej – tak jak na wileńskim obrazie wychodzi ku tobie Jezus. Z dna rozpaczy, idzie ku tobie, mówiąc: mój kochany bracie, moja ukochana siostro. Wracajmy. Twoim domem jest niebo a nie rozpacz. Wracajmy, ale jeśli chcesz teraz płakać, płacz. Jestem przy tobie. Zawsze.

„Przechodząc przez Dolinę Płaczu” – kilka słów, kilka nut, kilka intymnych chwil z Jezusem w małej izdebce zatrzaśniętej ze strachu, wstydu i poczucia osamotnienia. Wejdź i rozgość się.

Dziękujemy autorom świadectw. To na fundamencie ich szczerości mogliśmy stworzyć misterium. Błogosławimy też darczyńcom, którzy wsparli produkcję tego wydarzenia.

Scenariusz:

Ks. Mariusz Marszałek SAC

Grzegorz Kiciński

Reżyseria:

Grzegorz Kiciński

Muzyka:

Marta Kicińska – wokal, kompozytorka i autorka tekstów „We mgle” i „Man-hu”

Grzegorz Kiciński – gitara, kompozytor i autor tekstów „W smutku”, „Każdego ranka”, „Czwarta straż nocna (Budzik)”, „Alleluja w ciemności”

Karol Makowski – aranżacja utworów muzycznych oraz kompozytor podkładów muzycznych do świadectw, piano

Anna Szaja – wokal

Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne

Maciej Dobrzański – kontrabas

Przemysław Pacek – skrzypce

Celestyna Chinek – skrzypce

Klara Chinek – altówka

Alicja Szydłowska – wiolonczela

Realizacja nagrań:

Grzegorz Juziak – realizacja wideo

Wojciech Białoskórski – realizacja dźwięku

Abikus – obsługa techniczna transmisji

Produkcja:

Fundacja Aniołów Miłosierdzia

Inicjator i gospodarz wydarzenia:

Dolina Miłosierdzia – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie

Pochyl się nad cierpieniem niewinnych w jedynym hospicjum dla dzieci na Litwie. Wejdź na www.mostdonieba.pl